top of page

ציפורים בראש - העורבני

מאז שאני זוכרת את עצמי יש לי ציפורים בראש. פשוט גדלתי לתוך זה ואני יכולה להעיד על עצמי שיש לי ידע יותר מהממוצע על ציפורים, כל זה בזכות אבא שלי. אבא שלי היה שוחר טבע אמיתי ואהב במיוחד ציפורים. הוא היה צפר חובב בעל ידע רב, שבכל שבת או בכל הזדמנות, היה לוקח את המשקפת, חובש את כובע הקש על הראש ויוצא לצפות בציפורים בשמיי ארץ ישראל. ביחד עם תיק הג'ינס על הגב ו"מגדיר הציפורים" ביד, נסע לפגוש בחיוך רחב את בעלי הכנף. אם זה צפייה בציפורים מקומיות, או מפגשים עם ציפורים נודדות בעונות הנדידה או מפגש אחד על אחד מקרוב בתחנת *טיבוע הציפורים בין בריכות הדגים בקיבוץ מעגן מיכאל. *טיבוע ציפורים הוא כלי חשוב בחקר עופות. הטבעת מאפשרת זיהוי אישי של כל ציפור באוכלוסייה הנחקרת ועל כן משמשת תפקיד חשוב במחקרים רבים. סימון ציפורים היתה אחת הדרכים שבני האדם מצאו כדי לעקוב אחר הציפורים הנודדות.

צילום: מיכל מונטג


ציפורים דורסות היו אהובות במיוחד על אבא שלי (עיטים, בזים, דיות, נצים וכדומה), האהבה לדורסים עברה גם אלי. אומנם אני לא צפרית מדופלמת כמו אבא, אבל בתחושה שלי אני צפרית מלידה. תמיד העיניים שלי מצליחות לצוד ציפורים בסביבה, ותמיד תמיד בזמן נסיעה במכונית או בטיולים באזורים פתוחים אני כבר מזהה מרחוק את הדורסים בתעופה, מסתכלת בהתרגשות בתנועות הכנפיים מלאות העוצמה בזמן מעוף או דאיה.

צילום: מיכל מונטג


כילדה אהבתי להסתכל במגדיר הציפורים שלו, התבוננתי בכל האיורים הצבעוניים של כל הציפורים בדפי הספר, הסתקרנתי מכל ההבדלים הקטנים והגדולים בין הזנים וניסיתי לזכור את כל השמות המצחיקים של הציפורים. הרבה שנים שמגדיר הציפורים של אבא שלי מושבת ונח לו על מדף הספרים, ואני חושבת שהגיע הזמן לנער את האבק ולהשתמש בו שוב. לכבוד המעבר לשנת 2018 החלטתי לפרוש כנפיים ולעוף עם הציפורים! ממש כמו נילס הולגרסון ולהקת אווזי הבר. פתחתי שוב את "מגדיר הציפורים" הישן, בחרתי בכמה מהציפורים האהובות עלי ויצרתי סדרת לוחות חומרים להשראה חדשה, המוקדשת לציפורים שבראש ובעיקר בלב.

צילום: מיכל מונטג


לוח החומרים הראשון בסדרת "ציפורים בראש" מוקדש לעורבני. את העורבני אני רואה הרבה בסביבת המגורים שלי, אני תמיד מחפשת לראות את הצבעוניות המיוחדת שלו. אומנם רוב גופו מכוסה בנוצות בגווני בז', אפור, לבן ושחור אבל, כל כנף מקושטת בפס כחול-תכלת עם פסים שחורים שמהפנטים את העניים. צבעי העורבני מזכירים לי מאוד את העונה הסתווית - חורפית שיש לנו כאן בישראל. כאשר הסביבה משתנה לצבעי השלכת, אפורים וחומים בגוונים בהירים וכהים. מראה השמיים מתחלף ממעונן וכהה למעונן חלקית ואפור בהיר, כשרוב הזמן (במיוחד השנה) השמיים כחולים ונקיים.

עוֹרְבָנִי - הגדול  והמפותח ביותר בין ציפורי השיר. השירה אינה מילודית, בעיקר יודע לחקות  בצורה יוצאת מהכלל מגוון רחב של קולות. האינטליגנציה בדרגה גבוה למדי. 
 הוא מעדיף לקנן בהסתעפות של שני ענפים ולחיות בתחומי יישובים קרוב למגורי אנשים. 
 הגוון הכללי בז' ובנוסף סימני זיהוי בולטים רבים: הכיפה, המקור, פס השפם, הכנפיים והזנב שחורים. 
 בשעת  המעוף אפשר להבחין בכתמים לבנים מעל לזנב ובכנפיים. סימן בולט נוסף הוא  פספוס שחור תכולת מבריק ומרשים בסוככות הכנף, המבדיל אותו משאר ציפורי  ארצנו.

רוב הפריטים בלוח החדש הם של יוצרות ישראליות ממספר תחומים העיצוב והיצירה: עיצוב גרפי, עיצוב מוצר ועיצוב טקסטיל. אספתי תמהיל איכותי של נשים יוצרות כחול-לבן. 1. היוצרת הראשונה היא, שלי מהמותג "שליקה" מותג העיצוב הצבעוני והיצירתי shelika.toys. בכל פעם שאני מאתרת ציפורים בסביבת עולם העיצוב או האומנות, אני מתעכבת לרגע, מסתכלת ובודקת האם הצפרית שבי מתחברת? כשראיתי את הציפורים של "שליקה" באינסטגרם התחברתי מיד! החל מבחירת הציפורים הארץ ישראליות המקומיות ועד הגרפיקה המדוייקת והצבעונית המרהיבה. בחרתי מבחר ציפורים ממדבקות התלת מימד המשגעות שלה ובעזרתן יצרתי את סדרת "ציפורים בראש". ​​2. הפריט השני בלוח החומרים שייך לזוג מעצבות, עדי ראובן וליטל קרני, בעלות המותג לאומנות גרפית מקורית - ECLECT (אקלקט) -. בהדפסים של "אקלקט" השתמשתי כבר בשני לוחות החומרים האחרונים שפרסמתי. הפעם בחרתי בהדפס "Handmad" המותאם למזג האוויר האפרורי והמעורפל שהיה בשבוע האחרון. הדפס אבסטרקטי המאופיין בגוונים עדינים של אפור, אשר נעשה בטכניקה ידנית עם צבעי מים. 3. היוצרת השלישית היא נונה, בעלת Tani Mor-Concrete Design סטודיו לעיצוב פריטים יחודיים מבטון. מאז שראית את אריחי המשושים שלה בפרופיל האינסטגרם ידעתי שהם מדוייקים לקונספט של הלוח הסתווי-חורפי הזה, בזכות הגוונים והטקסטורות המעודנות שלהם. ממליצה להמשיך ולעקוב אחרי הפריטים המיוחדים שנוצרים בסטודיו שלה. ​4. היוצרת הרביעית היא מעצבת הטקסטיל תמר ניקס בעלת מותג מוצרי הטקסטיל הרכים "Boodo" . אני עוקבת כבר זמן רב אחרי העבודה של תמר ומוצרי הטקסטיל שלה. זו הייתה הזדמנות מצוינת עבורי ליצור עימה קשר ולשלב את החומריות האופיינית לה בלוח החומרים. אריחי הצמר "Hexagon modern & urban" העניקו עומק וטקסטורה חמימה של צמר נעים ועוטף.כבר הרבה זמן שיצירת הלוח העסיקה את מחשבותי והיה לי מאוד כיף ליצור אותו בעזרת כל החומרים אשר ליקטתי. שמחה לשתף אתכם בלוח החומרים הראשון בסדרה "ציפורים בראש": חומרים להשראה #8 - העורבני.


חומרים להשראה #8 ציפורים בראש - העורבני (למעבר ללוח החומרים לחצו כאן או על התמונה) 

לקבלת עידכונים על פוסטים חדשים, ראיונות להשראה ולוחות חומרים חדשים

DESIGN PLAY - GROUND BLOG

 

Comments


bottom of page