top of page

הצלמניה

בחודשים האחרונים אני עובדת על פרויקט מאוד תל אביבי, עיצוב לובי בבניין חדש הממוקם בלב

תל אביב.

בכל פעם שאני הולכת בסביבתו אני מרגישה כמו תיירת בעיר הגדולה ונהנית מהיופי של תל אביב היפה.

הבניין נמצא ברחוב נחמני, ובהליכה קצרה מפתח הבניין אפשר לראות בניינים יפיפיים שעברו או עוברים תהליך שימור ועומדים בשיא תפארתם כגון: מלון "דה נורמן", "בית הפגודה" הנמצאים בהמשך רחוב נחמני, "בית התאומים" ברחוב מזא"ה, "בית ציפורן" באחד העם, "מלון עלמה" ברחוב יבנה,

ועוד מבנים רבים נוספים על שדרות רוטשילד והסביבה.

צילום: מיכל מונטג


אומנם הלובי אותו אני מעצבת נמצא בבניין חדש, אבל היה לי ברור שאני רוצה להכניס לתוכו גם את ההסטוריה של המקום. לכן חיפשתי עבור קירות הלובי תמונות בעלות תוכן ועניין היסטורי. במיוחד בשביל זה הלכתי לצלמניה, חנות שהיא חוויה מיוחדת מפני עצמה.

​"הצלמניה" או בשמה המלא "צלמניה פרי אור The Photo House". חנות צילום הנוסדה בשנת 1936 על ידי הצלם רודי ויסנשטין ורעיתו מרים. יסנשטין צילם ותיעד את מדינת ישראל הצעירה והמתפתחת והנציח את צמיחתו של הישוב העברי. בתמונותיו הנציח אירועים גדולים והיסטוריים של המדינה. חנות הצילום הפכה למוסד תל אביבי ידוע ולאחד הארכיונים הפרטיים הגדולים ביותר בארץ, המכיל כרבע מיליון נגטיבים של צילומים היסטוריים של מדינת ישראל.

צילום: צלמניה פרי אור


חנות הצלמניה המקורית שכנה ברחוב אלנבי ובשנת 2011, בשל הריסת המבנה בו פעלה, עברה החנות לרחוב


טשרניחובסקי, שם היא נמצאת עד היום. הצלמניה פועלת כיום כחנות ארכיון הפתוחה לקהל ללא תשלום, שבה ניתן לרכוש את הצילומים המקוריים כמו גם פוסטרים, גלויות וספרים.

הצלמניה הגיעה להכרה בינלאומית וסוקרה בכתבות רבות ובסרטים, תערוכות של הצלמניה מוצגות ברחבי העולם. הסרט ​המוכר ביותר ועטור הפרסים, הוא סרטה של הבמאית תמר טל "הצלמניה" או בשמו באנגלית "Life In Stills" סרט שבזכותו הכרתי את החנות ואת הסיפור המרתק על החנות והמשפחה.

לצפיה בטרילר של הסרט "Life In Stills" לחצו כאן


"חלון הצצה אל העבר" כבר מחלון הראווה של החנות החדשה אפשר להבין שזו אינה חנות רגילה, שכן היא שמרה על אופיה של  החנות המקורית. שלט החנות המקורי מקבל את פני הלקוחות בכניסה לחנות, ריצפת העץ והריהוט המקורי של הצלמניה משנות ה- 40 משולב עם סגנון צעיר נקי וצבעוני יותר הנותן תחושה רעננה ומסקרנת.

צילום: מיכל מונטג

צילום: מיכל מונטג


הצלמניה היא חלון הצצה אל העבר, קירות החלל מכוסים בצילומים בשחור לבן של אירועים היסטוריים, אנשי ציבור ידועים וצילומים רבים מחיי היום יום של תל אביב שמיד מעלים חיוך על הפנים כגון: צילום בריכת גורדון מלאה במתרחצים, נער אוכל אבטיח, מצילים בים, נערות תולות כביסה, צילום של מרים ויסנשטין הצעירה מקפצת באוויר (הצילום האהוב עלי במיוחד) ועוד צילומים רבים אחרים.

צילום: מיכל מונטג

צילום: מיכל מונטג


ביקשתי לראות תמונות מתל אביב, מרחוב נחמני והסביבה. חשבתי שיראו לי קטלוג של הדפסים מוכנים, אבל במקום קטלוג חדש הוציאו לי מהארכיון אלבום תמונות ישן עם אוסף תמונות אין סופי של תל אביב הצעירה בשחור לבן. ביחד עם האלבום קיבלתי זוג כפפות לבנות והתחלתי לדפדף, כל תמונה ממוספרת ומקוטלגת.

חווית הדפדוף בין דפי האלבומים כל כך מרגשת ואפשר ללכת לאיבוד בין התמונות, הנופים והדמויות שמספרות סיפור ששייך לכולנו.

בסוף בחרתי בשילוב צילומים שצולמו בשחור לבן במקור וחודשו בצבע.


צילום: מיכל מונטג

צילום: מיכל מונטג

צילום: מיכל מונטג


אז אם אתם מחפשים צילומי אומנות מעניינים עם ערך נוסף, מזמינה אתכם לבקר בחנות האון-ליין של "הצלמניה" וכמובן בחנות עצמה בתל אביב, חוויה נעימה מובטחת.

צילום: מיכל מונטג

צילום: מיכל מונטג

צילום: מיכל מונטג 

לקבלת עידכונים על פוסטים חדשים, ראיונות להשראה, לוחות חומרים

DESIGN PLAY - GROUND BLOG

 Comments


bottom of page